BIBLIOTEKA ŚWIĘTUJE!

Dzisiaj rozpoczyna się wyjątkowe święto - Tydzień Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek. organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Każda edycja przebiega pod innym hasłem.

Hasło przewodnie tegorocznych wydarzeń bibliotecznych brzmi ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE. Motto można odnieść zarówno do fizycznej obecności w bibliotece, jak i do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów i wydarzeń, do których docieracie poprzez strony i portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe.

Podwójną rolę wspólczesnych bibliotek podkreśla także plakat Tygodnia Bibliotek 2021, który przedstawia obraz smartfona, z wizerunkiem Gutenberga, wynalazcy druku, łącząc w ten sposób dwa podstawowe środki przekazu: elektroniczny i tradycyjny.

Co znajdziecie w naszej bibliotece? Moc atrakcji, które będziemy codziennie proponować Wam w dwóch wymiarach – w świecie realnym dla młodszych czytelników, oraz wirtualnym – dla uczniów klas IV-VII.

Uczniów klas starszych zapraszamy do wirtualnej biblioteki, w której znajdziecie każdego dnia coś nowego:

• W PONIEDZIAŁEK w "Bibliotecznym naj" znajdziecie najróżniejsze ciekawostki ze świata bibliotek.

• We WTOREK, w naszej E-BIBLIOTCE znajdziecie informację o e-książkach do czytania i słuchania w domu. Multimedialne katalogi lektur pomogą przypomnieć sobie i utrwalić lekturę.

• W ŚRODĘ spotkacie w bibliotece autorów Waszych ulubionych książek. Zachęcamy do spotkań OKO W OKO
    z Barbarą Gawryluk, Grzegorzem Kasdepke, Renatą Piątkowską, Waldemarem Cichoniem< Justyną Bednarek i Pawłem Wakułą.

• Biblioteka w książce - książka w bibliotece. W CZWARTEK poszukajcie w bibliotece książek o tematyce bibliotek, z akcją dziejącą się w bibliotekach, a znajdujące się w naszych zbiorach i czekające na czytelnikow.
  • W PIĄTEK, na zakończenie tygodniowego świętowania, zapraszamy do ZAGADKOWEJ BIBLIOTEKI, a w niej znajdziecie konkursy, gry, zabawy i inne atrakcje.

Najmłodsi czytelnicy także rozpoczęli świętowanie na żywo, pod hasłem: ŚMIESZNIE, BAJKOWO, KOLOROWO.

W pierwszym dniu bibliotecznego świętowania informowaliśmy o obchodach TYGODNIA BIBLIOTEK. Odwiedzającym proponowaliśmy konkursową zabawę zatytułowaną ,,O bibliotece i książce – ŚMIESZNIE, BAJKOWO, KOLOROWO - niekoniecznie typowo”, polegającą na skojarzeniach i twórczej, pomysłowej odpowiedzi na proste pytania, np.:

• CO ZNAJDZIESZ W BIBLIOTECE?,
  • BIEGAJĄ PO BIBLIOTECZNYCH PÓŁKACH,
  • INACZEJ CZYTELNIK/ CZYTANIE,
  • WSZYSTKO TO W KSIĄŻCE.

Wśród autorów najciekawszych odpowiedzi wylosujemy nagrody. Wszystkim chętnym robiliśmy pamiątkowe zdjęcie z książką.

Co jeszcze można znaleźć w bibliotece?

Zastanówcie się i zapiszcie swoje pomysły. Niech będzie kreatywnie, dowcipnie, zagadkowo... Zapraszamy do zabawy.

W planach mamy jeszcze plastyczne prace dowolną techniką, rozpoznawanie ilustracji, śpiewanie o książkach i oczywiście czytanie książek o książkach. A co online? Zapraszamy!

O BIBLIOTECZNYM ŚWIĘTOWANIU!

Tydzień Bibliotek za nami. Wszyscy chętni goszczący wśród bajek, baśni i różnych świetnych opowieści mogli wziąć udział w różnych konkursach i zabawach.

W kolejnych dniach najmłodsi rozpoznawali ilustracje, układali słowa z liter tworzących ważne czytelnicze hasła:  TYDZIEŃ BIBLIOTEK, AUTOR, KSIĄŻKA.

Nie zabrakło też ruchu i tańca. Pierwszoklasistki świetnie bawiły się do tekstu i muzyki piosenki o bibliotece.

Poza tym trzecioklasiści mieli możliwość uczestniczenia online w spotkaniach autorskich z Panią Justyną Bednarek i Panem Grzegorzem Kasdepke. Przy okazji ucięliśmy sobie krótką  pogawędkę o książkach i osobowościach pisarzy.

W poniedziałek nadszedł czas podsumowania. Zdecydowanie najaktywniejsza okazała się być klasa I a, dlatego też to w tej grupie odbyło się losowanie nagrodzonych spośród wszystkich uczestników.

Los zdecydował o wyróżnieniu:

Nikoli Błądek I a,

Neli Nitarskiej II a,

Blanki Kleszcz III a.

Serdecznie gratulujemy! Wszystkim bardzo dziękujemy.

Specjalne podziękowania kierujemy do dziewczynek z klasy I a ( najaktywniejszych, bardzo zaangażowanych czytelniczek ):

Nikoli Błądek,

Niny Furman,

Mileny Meier,

Mai Pawłowicz,

Mai Rój,

Oliwii Wojnarowicz .

Na koniec obejrzyjcie fotograficzną relację. Do zobaczenia.

Data dodania: 2021-05-10 06:47:57
Data edycji: 2021-05-25 07:27:00