CZY W TYM ZAMKU STRASZY?

Wspólnie z uczniami z Francji, Grecji, Hiszpanii, Ukrainy i Włoch zrealizowaliśmy projekt eTwinning Czy w tym zamku straszy?, dzięki któremu „zwiedziliśmy” zamki i odkryliśmy ich sekrety:  duchy, białe damy, błędnych rycerzy.

Projekt trwał od początku grudnia 2013 do końca grudnia 2014. Razem z partnerami poznaliśmy i zaprezentowaliśmy piękne zamki i pałace znajdujące się w naszych krajach. Zebraliśmy bardzo dużo informacji o europejskich zamkach, wykorzystaliśmy też mnóstwo własnych pięknych zdjęć zamków. Utworzyliśmy multimedialny przewodnik, w którym pokazujemy ponad 50 europejskich zamków.

W naszych szkołach odbyły się konkursy plastyczne polegające na przedstawieniu przez dzieci swojej wizji niezwykłego zamku w dowolnej technice i formie: pracy plastycznej, makiety, czy budowli wykonanej z różnych materiałów.

Uczniowie zapoznali się z fantastycznymi i prawdziwymi mieszkańcami warowni i ich życiem. Zaznajomili się ze średniowiecznymi strojami, próbowali je samodzielnie wykonać i naśladować dawnych mieszkańców zamków. Taka nauka przez zabawę, jak zawsze wzbudziła wiele emocji i zmobilizowała do udziału całe rodziny. Efektem są ciekawe prezentacje, pokazy zdjęć i filmy.

Zapoznali się także ze średniowiecznym kodeksem rycerskim i spróbowali przenieść go do współczesności. Na wzór kodeksu rycerskiego opracowali szkolny kodeks uczniowski. Zaprezentowali go w formie mapy mentalnej, wykresu i filmu.

Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem była wielojęzyczna księga duchów. Zawiera ona wykaz szesnastu osobliwych, legendarnych, baśniowych postaci. Dzieci ze wszystkich krajów zebrały i zaprezentowały istniejące w ich tradycjach legendy związane z konkretnymi zamkami nawiedzanymi przez duchy. Utworzyli z nich książeczki krajowe oraz jedną wspólną , ilustrowaną księgę legend o zamkach i ich duchach.

Po zapoznaniu się z wieloma różnymi legendami zamkowymi uczniowie sami stali się twórcami podań, opowiadań i historyjek. Wymyślili, napisali i zilustrowali swoje własne legendy i opowieści o duchach i niesamowitych przygodach, które przeżyli w zamkach. Powstały fantastyczne książeczki, komiksy i filmy animowane. Nakręcili filmy z inscenizacjami zespołowo wymyślonych i napisanych legend. Wszystkie prace zabraliśmy w następnym wspólnym dziele – interaktywnej książce.

Tworzyliśmy gry i zabawy związane z zamkami. W grudniu zakończyliśmy pracę nad naszą własną grą planszową. Uczniowie wspólnie opracowali zasady gry, wykonali planszę i wszystkie potrzebne elementy.

Wszystkie narzędzia, które wykorzystaliśmy w projekcie zebraliśmy w jednym miejscu, opisaliśmy je i pokazaliśmy, jak z nich skorzystaliśmy. Blog w języku polskim pokazuje wykorzystanie narzędzi.

Nasz projekt "Is this castle haunted?" zwyciężył w Europejskim Konkursie w kategorii wiekowej 12-15 lat.

Koordynatorki projektu, Teresa Prokowska i Izabela Kulpa wzięły udział w ceremonii rozdania nagród podczas dorocznej konferencji programu eTwinning, która odbyła się w Atenach w dniach 27-29 października. W stolicy Grecji spotkało się blisko 600 nauczycieli z krajów uczestniczących w programie eTwinning. Obecni byli również przedstawiciele ministerstw edukacji z całej Europy.

Informacja na stronie programu eTwinning

13 lutego 2017r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, Minister Edukacji Narodowej wręczyła stypendia Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2015/2016 oraz dyplomy nauczycielom, laureatom europejskiego konkursu eTwinning 2016.

W uroczystości w Kancelarii Premiera wzięły udział laureatki konkursu europejskiego  Teresa Prokowska i Izabela Kulpa, które odebrały podziękowanie za realizację projektu "Is this castle haunted?". Projekt otrzymał Krajową i Europejską Odznakę Jakości, zajął I miejsce w kategorii wiekowej 12-15 europejskiego konkursu 2016 oraz III miejsce w ogólnopolskim konkursie Nasz projekt eTwinning 2016.

Więcej informacji na stronach:
Laureaci konkursu europejskiego wyróżnieni przez MEN na stronie http://www.etwinning.pl
Minister Anna Zalewska wręczyła stypendia najlepszym uczniom na stronie http://men.gov.pl
Opis projektu „Is this castle haunted?” w galerii projektów na polskim portalu etwinning

Data dodania: 0000-00-00 00:00:00
Data edycji: 2020-05-29 19:40:05