Gra miejska Powstanie styczniowe 1863-2023

W związku z 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego reprezentanci naszej szkoły: Oliwier Flinik (kl. 8e), Anna Madej (kl. 7a), Martyna Nikołajuk (kl. 8e) i Martyna Zubik (kl. 8e) wzięli udział w grze miejskiej Powstanie Styczniowe 1863– 2023.
Jako patrol powstańczy uczniowie pod opieką opiekuna mieli za zadanie odwiedzić dziewięć zlokalizowanych na terenie Bolesławca posterunków we wskazanej kolejności. W każdym punkcie patrol miał do wykonania zadanie, które kończyło się zdobyciem karty raportu. Celem patrolu było odkrycie przyczyn upadku Powstania Styczniowego. Gra wymagała od uczestników wielu umiejętności, m. in. wiedzy historycznej, odczytywania mapy, zdolności plastycznych i literackich. Uczniowie musieli wykazać się logicznym myśleniem, kreatywnością i dobrą kondycją fizyczną. Niezbędne okazały się: umiejętność rozwiązywania rebusów, redagowanie odezwy do chłopów i szlachty, znajomość technik plastycznych- rysowanie węglem, ołówkiem czy wreszcie praca w zespole i zdolność programowania Photonu - robota edukacyjnego.
Po zaliczeniu wszystkich posterunków nasz patrol wrócił do punktu startowego tj. Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Bielskiej, gdzie wszystkie drużyny wspólnie przedstawiły przyczyny upadku Powstania Styczniowego. Aby uświadomić uczestnikom gry, jak ważna dla powodzenia walk powstańczych była współpraca, organizatorzy zaproponowali wspólne dla wszystkich patroli zadanie.
Zwieńczeniem naszych zmagań w terenie była wyśmienita grochówka powstańcza, jako miła niespodzianka po tej niezwykłej lekcji historii.

Agnieszka Witnik

Data dodania: 2023-01-30 10:11:24