MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. przypomina o bogactwie i znaczeniu języków narodowych, podkreśla różnorodność językową na świecie, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień.

Wiecie, że język polski jest językiem ojczystym dla ponad 45 milionów osób, z czego ok. 38 milionów mieszka w Polsce? Językiem polskim posługują się liczne grupy Polaków lub osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami Polski.

Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków.  Obecnie polski alfabet składa się z 32 liter. Dziewięć z nich ma znaki diakrytyczne, czyli graficzne znaki występujące w wielu systemach pisma, umiejscowione nad lub pod literą albo obok lub wewnątrz niej.

Co ciekawe, do polskiego alfabetu nie zaliczamy liter: q, v oraz x. Występują one bowiem jedynie w wyrazach zapożyczonych z języków obcych.

Z okazji Dnia Języka Ojczystego przedstawiamy kilka ciekawostek o języku polskim.

Tym, z czego język polski słynie, jest duża liczba spółgłosek, zwłaszcza szumiących i syczących. Do najtrudniejszych polskich słów dla obcokrajowców należą:

• chrząszcz
  • drożdżówka
  • księżniczka
  • następstw
  • pszczoła
  • szczęście
  • szczypczyki
  • bezwzględny
  • świerszcz
  • źdźbło
  • trzcina

Klasycznym przykładem zbioru trudnych polskich słów jest zabawna fraza, wymyślona przez Jana Brzechwę: W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. Jest też zdanie: W czasie suszy szosa sucha. A może ktoś pokusi się o utworzenie zabawnego zdania z wymienionych wyżej słów?

Słowo "żółć" z kolei jest najdłuższym wyrazem, skonstruowanym wyłącznie z liter, których próżno szukać w obcych alfabetach.

Jakie są najdłuższe polskie słowa?

Okazuje się, że znalezienie najdłuższego polskiego słowa nie jest proste, ponieważ wątpliwości mają nawet najznamienitsi językoznawcy. Oto niektóre z nich:

• pięćdziesięciogroszówka
  • dźwiękonaśladownictwo
  • europarlamentarzysta
  • dwudziestogroszówka
  • dziesięciogroszówka
  • niepodległościowiec

Na zakończenie proponujemy zabawę ze związkami frazeologicznymi.

Frazeologizmy to połączenia słów, które mają charakter przenośny. Osobno tworzące je wyrazy wydają się do siebie nie pasować, ale razem stanowią coś logicznego, nowego, czasem zabawnego.

Co nasi krewni mają wspólnego z kisielem? Dlaczego palec jest sam? Jakimi łzami płacze krokodyl? Sprawdźcie, czy znacie wybrane przez nas frazeologizmy.

Data dodania: 2020-02-21 20:02:45
Data edycji: 2020-02-21 20:04:53