Janusz Kusociński, pseud. Kusy

„Najszybszy ogrodnik świata”, prekursor nowoczesnych metod treningowych, mistrz olimpijski, wicemistrz Europy, wielokrotny mistrz oraz rekordzista Polski w biegach średnich i długich. Zawody, w których startował, gromadziły tysiące widzów. Jego największym osiągnięciem sportowym było zdobycie złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku, gdzie w biegu na 10 000 metrów pokonał czołówkę światowych biegaczy.

Dla uczczenia pamięci pierwszego polskiego złotego medalisty olimpijskiego, od 1954 corocznie organizowany jest międzynarodowy mityng lekkoatletyczny o Memoriał  Janusza Kusocińskiego. W naszej szkole od roku 1992 tradycyjne w ostatni piątek listopada odbywa się Halowy Memoriał im. Janusza Kusocińskiego.

Dzień 8 grudnia 1994 roku, to moment przyjęcia przez szkołę imienia Janusza Kusocińskiego. Był to dla nas dzień niezwykle uroczysty i wyjątkowy. Nadał nowy kierunek wielu podejmowanym przez nas działaniom wychowawczym, którym przyświeca sylwetka tego wielkiego sportowca, żołnierza i patrioty.

Do działań, które wkomponowane zostały jako stałe elementy tradycji szkoły należą:

• Listopadowy Halowy Memoriał im. Janusza Kusocińskiego
  • Dzień Sportu Szkolnego w dniu 1 czerwca
  • Konkursy, popularyzujące sylwetkę Janusza Kusocińskiego.
  • Symbole szkolne – logo i sztandar
  • Tradycje szkolne – tradycyjne uroczystości szkolne i ceremoniał wewnątrzszkolny

Foto: Wikipedia

Data dodania: 2019-03-03 16:36:26