ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 maja. Uchwalona 229 lat temu – 3 maja 1791 roku – pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.

Konstytucja formalnie zniosła liberum veto i przyznała władzę Narodowi. Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jak na ówczesne czasy był to akt rewolucyjny i postępowy.

Konstytucję Majową uchwalono w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Schyłek XVIII w. przyniósł 3 rozbiory i utratę niepodległości na 123 lata. Choć Konstytucja funkcjonowała tylko przez rok, pamięć o niej wspierała dążenia niepodległościowe Polaków i dała nam podwaliny pod nowoczesne, niepodległe państwo prawa.

Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto Konstytucji 3 Maja było obchodzone jako jedno z najważniejszych wydarzeń państwowych.

Data dodania: 2020-04-29 09:53:12
Data edycji: 2020-05-01 19:54:48