SZKOŁA DO HYMNU

Ponad 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewało 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.

W ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się wiele uroczystości patriotycznych. Wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie „Do hymnu” oraz w akcji „Rekord dla Niepodległej”, podczas której wraz z ponad 5 mln uczniów i nauczycieli szkół polskich i polonijnych zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

Także w tym roku, odpowiedzieliśmy na apel Ministra Edukacji i włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu”, w ramach której, w piątek, 08. Listopada o godzinie 11:11, łącząc się z innymi placówkami oświatowymi w kraju i za granicą odśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn.

Przy okazji przypomnijmy kilka faktów dotyczących naszego hymnu.

Mazurek Dąbrowskiego powstał we Włoszech między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio nell’Emilia, niedaleko Bolonii. Autorem pieśni jest Józef Rufin Wybicki herbu Rogala. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Oświecenia - pedagog, geograf, poseł, wybitny humanista, prawnik, senator, działacz społeczny i polityczny, poeta, pisarz dramatyczny, oraz autor kilku oper.

15 października 1926 roku Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zaleciło  nauczanie śpiewania we wszystkich szkołach 4-zwrotkowego tekstu „Jeszcze Polska nie zginęła” określając go jako jedyny i obowiązujący. Rok później, 26 lutego 1927 roku, również Minister Spraw Wewnętrznych wystosował do wszystkich wojewodów okólnik określający Mazurka Dąbrowskiego za oficjalny hymn Polski.

Po II wojnie światowej Pieśń Legionów Polskich we Włoszech pozostała polskim hymnem państwowym. W Konstytucji z 1976 roku w artykule 103 zapisano:  “Hymnem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest „Mazurek Dąbrowskiego”.  W 1980 roku Sejm PRL wydał Ustawę o godle, barwach i hymnie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Konstytucja z 1997 roku, w artykule 28 stanowi, że Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem Rzeczypospolitej Polskiej.

Data dodania: 2019-11-09 14:57:04
Data edycji: 2019-11-09 14:58:31