THE SAME WORDS – DIFFERENT LANGUAGES / TE SAME SŁOWA - RÓŻNE JĘZYKI

W krajach europejskich mówi się około 50 językami. Na całym świecie istnieje ponad 300 różnych wersji językowych. Wielojęzyczność i różnorodność językowa są podstawowymi zasadami Unii Europejskiej. Zostało to określone w art. 22 Europejskiej Karty Praw Podstawowych, która mówi m.in.: „Unia szanuje różnorodność kulturową, religijną i językową”.

Od początku września w naszej szkole realizowany jest projekt eTwinning "The same words – different languages" (Te same słowa - różne języki). Biorą w nim udział uczniowie z klas piątych i szóstych pod opieką pań Izabeli Kulpy i Teresy Prokowskiej. Razem z partnerami z Francji, Rumunii i Turcji poszukują i wskazują podobieństwa występujące w naszych językach. Projekt został zainspirowany Europejskim Dniem Języków, obchodzonym 26 września każdego roku.

Uczestnicy projektu wraz z kolegami poznają podstawowe zwroty we wszystkich partnerskich językach. Poszukują podobnie brzmiących słów, utworzą ilustrowane słowniczki podstawowych wypowiedzi w językach partnerskich. Wspólnie będą świętować Europejski Dzień Języków.

Nasi eTwinnerzy nauczyli się już słowa "cześć" w 27 europejskich językach. Nie było łatwo, ale udało się. Wykonali kolorowe tabliczki i wspólnym zdjęciem oraz filmikiem pozdrowili swoich międzynarodowych kolegów.

CELE PROJEKTU

Uczniowie będą zachęcani do:

- szukania podobieństw między językami europejskimi

- poprawy umiejętności językowych

- korzystania z nowych technologii

- poznania nowych przyjaciół

- odkrywania różnych kultur

- sprawnego wyszukiwania i przetwarzania informacji

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

Planowanie partnerów projektu - pomysły na projekty udostępniane w Google Doc

Wrzesień

Tydzień 1 - autoprezentacja. Partnerzy przedstawiają się po angielsku (ich zainteresowania, hobby), robiąc plakaty, prezentacje itp.

Tydzień 2 - nasze szkoły i miasta - tworzenie kolaży i plakatów. Pozdrowienia w naszych językach

Tydzień 3 - poszukiwanie tych samych lub podobnych słów w językach europejskich i zilustrowanie ich (zdjęcia, rysunki, odgrywanie ról)

Tydzień 4 - tworzenie słownika podobnych słów, granie w szarady

SPODZIEWANE REZULTATY