SP1 WYRÓŻNIONA EUROPEJSKĄ ODZNAKĄ SZKOŁY ETWINNING

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu została wyróżniona europejską Odznaką Szkoły eTwinning. Po dwuetapowym procesie weryfikacyjnym 85 polskich placówek (z czego 6 w województwie dolnośląskim) otrzymało Odznakę Szkoła eTwinning na lata 2020-2021.

eTwinning School Label 2020-2021 jest uznaniem nie tylko osobistego sukcesu poszczególnych nauczycieli, ale także docenieniem działań, zaangażowania i osiągnięć całego szkolnego zespołu eTwinning.

Szkoły eTwinning stanowią wzór do naśladowania, tworząc sieć wiodących szkół europejskich uznanychi liderów w następujących obszarach:

• praktyka cyfrowa,
  • praktyka w zakresie eBezpieczeństwa,
  • twórcze i innowacyjne podejścia do nauczania,
  • promowanie ustawicznego rozwoju zawodowego kadry,
  • promowanie praktyk uczenia się opartych na współpracy wśród nauczycieli i uczniów.

Nauczyciele i dyrektorzy odznaczonych szkół mają możliwość udziału w dedykowanych programach doskonalenia zawodowego, a także mogą uczestniczyć w działaniach grupy eTwinning, dzieląc się dobrymi praktykami, współpracować i uczestniczyć w określonych warsztatach online.

Jak zapracowaliśmy na ten sukces?

Międzynarodową współpracę w ramach Programu e Twinning rozpoczęliśmy w naszej szkole w roku szkolnym 2008/2009.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu swój pierwszy projekt eTwinning zarejestrowała 22.11.2008 roku. Przez 12 lat uczniowie i nauczyciele wzięli udział w ponad 20 projektach. O ich wartości świadczą zdobywane wyróżnienia:

• 14 uzyskało Krajową Odznakę Jakości
  • 11 otrzymało Europejską Odznakę Jakości.

W marcu 2020 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu została wyróżniona europejską Odznaką Szkoły eTwinning. Inicjatorka programu w naszej szkole i koordynatorka wielu projektów, pani Teresa Prokowska, pełniła zaszczytną funkcję ambasadora programu eTwinning w województwie dolnośląskim w latach 2014-2017 oraz 2019-2021.

Wiele naszych projektów zostało nagrodzonych na szczeblu krajowym i międzynarodowym:

• Krajowy projekt W labiryncie książek został laureatem ogólnopolskiego konkursu Nasz projekt eTwinning 2020.
  • Projekt Is this castle haunted? zdobył I miejsce w europejskim konkursie Nagrody eTwinning 2016 w kategorii wiekowej 12-15 lat. Nagrodę, z rąk przedstawiciela Komisji Europejskiej, odebrały koordynatorki projektu na dorocznej konferencji programu eTwinning w Atenach w dniach 27-29 października 2016. Projekt zajął też III miejsce w ogólnopolskim konkursie Nasz projekt eTwinning 2016 w ambasadorskiej kategorii.
  • 13 lutego 2017 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, z rąk pani Minister Edukacji Narodowej koordynatorki otrzymały dyplom i podziękowanie za zaangażowanie, sukcesy w europejskim konkursie eTwinning 2016 i wkład w rozwój edukacji.
  • Projekt Noc w bibliotece zajął I miejsce w Polsce w konkursie Mój projekt eTwinning 2013 w kategorii szkół podstawowych. Zdobył także III miejsce w słowackim konkursie i był finalistą konkursu europejskiego.
  • Projekt eTwinning Books make friends, friends make books zajął I miejsce w Polsce w konkursie eTwinning w szkolnej bibliotece 2011 oraz I miejsce w Słowenii i II miejsce w Słowacji.
  • Projekt eTwinning Z baśnią w plecaku zajął  III miejsce  w ogólnopolskim konkursie eTwinning w szkolnej bibliotece, był finalistą konkursu europejskiego. oraz finalistą międzynarodowego konkursu Global Junior Challenge 2009.
  • Projekt eTwinning Podróże kształcą otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie MEDEA AWARDS 2012, promującym tworzenie multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz wykorzystanie nowych mediów w nauczaniu.
  • Patronat Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 uzyskały trzy projekty eTwinning: Z baśnią w plecaku, Moja mała ojczyzna i Bezpiecznie w wirtualnym świecie.
  • III miejsce w ogólnopolskim konkursie na stronę internetową „5 lat eTwinningu w mojej szkole” i II miejsce w konkursie na pomysł projektu o Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Innowacyjny Nauczyciel 2011 za projekt eTwinning w szkolnej bibliotece.

Od kilku lat, na bieżąco prowadzone są strony internetowe promujące i upowszechniające program:

• Nasz eTwinning: https://etwinningsp1bol.blogspot.com promuje program i prezentuje nasze projekty. Umieszczane na niej są aktualne informacje związane z programem oraz opracowane przez nas poradniki, ułatwiające nauczycielom pracę z narzędziami eTwinningowymi. Szczegółowo opisane zrealizowane w naszej szkole projekty mogą być inspiracją dla innych eTwinnerów.
  • Narzędzia i aplikacje internetowe https://narzedziaetwinning.blogspot.com popularyzuje narzędzia TIK przydatne w realizacji projektów eTwinning. Na tej stronie znajduje się ponad 170 ciekawych i przydatnych darmowych programów.
Data dodania: 2020-03-11 19:21:45
Data edycji: 2020-12-03 17:02:54