Twoje dane – Twoja sprawa

W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła przystąpiła

do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego

TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA

SKUTECZNA OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH.

INICJATYWA EDUKACYJNA SKIEROWANA DO UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Głównym celem programu jest podniesienie kompetencji pedagogów i nauczycieli oraz edukowanie dzieci i młodzieży, jak mają chronić dane osobowe zarówno w realnym, jak i w cyfrowym świecie.

Program jest realizowany nieprzerwanie od 2009 roku pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka. W roku szkolnym 2020/2021 Urząd Ochrony Danych Osobowych zrealizuje XI edycję tego programu.

Program „Twoje dane - Twoja sprawa" - skierowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków doskonalenia nauczycieli - jest systemowym projektem edukacyjnym Urzędu Ochrony Danych Osobowych realizowanym na skalę ogólnopolską.

Rocznie przystępuje do niego ponad 300 placówek, które podejmują różne działania edukacyjne na rzecz upowszechniania wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności zarówno w szkołach w całej Polsce, jak i w lokalnych społecznościach.

Program „Twoje dane - Twoja sprawa" od lat stanowi inspirację dla nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy biorąc w nim udział, pokazują, w jaki sposób od najmłodszych lat można uczyć dzieci zasad ochrony danych osobowych, przekazując trudne treści podczas lekcji, pogadanek oraz przy wykorzystaniu gier i zabaw.

Program jest realizowany w dwóch etapach:

• najpierw wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych i prawa do prywatności poszerzają nauczyciele, którzy m.in. biorą udział w dwudniowej konferencji szkoleniowo-informacyjnej, podczas której UODO przekazuje im pakiet materiałów edukacyjnych, w skład którego wchodzą: broszury informacyjne dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych, scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne i inne pomoce dydaktyczne ułatwiające realizację Programu.
  • W kolejnym etapie nauczyciele wiedzę zdobytą podczas szkolenia upowszechniają wśród uczniów, zarówno
    podczas lekcji z różnych przedmiotów, jak i podejmując się realizacji innych niestandardowych działań.

Organizatorem programu jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Koordynatorem programu w naszej szkole jest pani Izabela Kulpa.

Data dodania: 2020-10-28 08:15:08
Data edycji: 2021-02-11 07:51:10